جدول وزنی میلگرد

یکی از مواردی که در خرید و فروش انواع میلگرد، بسیار اهمیت دارد، محاسبه وزن میلگرد است. به همین دلیل اطلاع از چگونگی محاسبه و یا مراجعه به جدول وزنی میلگرد برای فعالان حوزه مقاطع فولادی به خصوص میلگرد، بسیار مهم تلقی میشود. وزن میلگرد به عوامل متعددی از جمله سایز و طول میلگرد بستگی دارد و اندازه قطر میلگرد بر اساس استاندارد در ایران مورد استفاده قرار میگیرد.

میلگرد، محصولی ارزشمندی در بازار مقاطع فولادی کشور است. عوامل زیادی از جمله عرضه این محصول در بورس کالا و بالا و پایین شدن نرخ ارز، بر روی قیمت نهایی این محصول تاثیرگزار است. از اینرو محاسبه درست وزن میلگرد که ملاک اصلی در تعیین قیمت آن به شمار میرود، مهم است.

یکی از اصلی ترین و رایج ترین روشها برای محاسبه وزن میلگرد، استفاده از فرمول زیر است:

متراژ * 6.17 * قطر به میلی متر * قطر به میلی متر =فرمول محاسبه وزن میلگرد 

وزن میلگرد تولید شده با هر برند که در کارخانه های متعدد تولید میشود، اختلاف جزئی با هم دارند. مثلا وزن میلگرد 10 ذوب آهن اصفهان 7.392 است در حالی که وزن همین میلگرد در کارخانه کویر کاشان 11 و در ظغر بناب 6.2 است.

برای محاسبه وزن آرماتور میتوان از دو فرمول زیر استفاده نمود. در فرمول اول، وزن واحد میلگرد و در فرمول دوم، وزن میلگرد با طول دلخواه، قابل نتیجه گیری است.

جدول وزنی میلگرد
جدول وزنی میلگرد

در گروه صنعتی آتروپات و به منظور دسترسی آسان، این فرمول را با توجه به اندازه انواع میلگرد در قالب جدولی تهیه نموده ایم که با مراجعه به این قسمت میتوانید، وزن میلگرد برخی از سایزهای استاندارد را مشاهده فرمایید. وزن میلگرد؛ یکی از اصلی ترین مشخصه ها در تشخیص و انتخاب آرماتور مناسب، محسوب میشود. میلگردهایی که در ایران ساخته میشوند بر اساس استاندارد دین آلمان (DIN) بوده و به همین دلیل روش محاسبه وزن آرماتور اعم از میلگرد ساده یا آجدار، برای تمامی کارخانه ها یکسان است. نکته دیگر اینکه ساده یا آجدار بودن میلگرد، بر روی وزن آن تاثیری ندارد. در این قسمت میتوانید جدول وزنی میلگرد بر اساس استانداردهای جهانی را مشاهده نمایید.

جدول وزن میلگرد بر اساس استاندارد

فرمول محاسبه وزن میلگرد بسیار ساده است ولی برای آنکه از انجام محاسبات ریاضی بی نیاز شوید کافی است نگاهی به جدول زیر داشته باشید. این جدول توسط کارشناسان ما در گروه صنعتی آتروپات تهیه شده و در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

جدول وزنی میلگرد
جدول وزنی میلگرد

در صورتی که اطلاعات کافی در رابطه با نحوه محاسبه وزن میلگرد و بازرسی بار کالای خود نداشته باشید، راهی برای سوء استفاده و دلالی برخی از افراد سودجو در بازار آهن باز خواهد شد و احتمال آنکه در باری که خرید نموده اید، دچار مغایرت شوید بسیار زیاد است. به همین خاطر در این مقاله از آتروپات، به برخی از راحت ترین راههای محاسبه وزن میلگرد اشاره کرده ایم و در قسمتی از مقاله نیز جدول محاسبه برخی از وزنهای استاندارد میلگرد ترانس را قرار داده ایم تا راهنمای دقیق و مطمئنی برای خرید شما باشد.

جدول وزن؛ یک استاندارد وزنی و ابعادی برای مقاطع فولادی پر مصرف است. اولین بار این جدول در صنعت آلمان مورد تدوین و استفاده قرار گرفت. این جدول با نام اشتال که مترادف آلمانی کلمه steel یا فولاد است، شناخته می شود.

در جدول اشتال، میلگرد ساده و آجدار، اطلاعتی مانند قطر میلگرد، سطح مقطع آن، وزن هر متر میلگرد و حجم یک شاخه میلگرد قابل مشاهده است.

علاوه بر اهمیت وزن میلگرد بر قیمت، می توان به تعیین کننده بودن این آیتم بر روی کیفیت میلگرد اشاره کرد. وزن میلگرد نسبت مستقیمی با میزان نیرویی که می تواند تحمل کند، دارد. به همین دلیل در خصوص میلگرد آجدار، اطلاع از وزن این مقطع در ساختمان سازی از سوی مهندسین پروژه مورد اهمیت است.

در هنگام تولید میلگرد ترانس نیز، میلگردهای ورودی در ابتدا باسکول شده و پس از سر تراشی و پس از اتمام فرآیند کشش نیز مجددا باسکول میشوند. میزان 10 الی 15 درصد از وزن میلگرد در هنگام کشش، به عنوان ضایعات کسر می گردد.

جدول وزنی میلگرد
خدمات آتروپات

خدمات گروه صنعتی آتروپات

در گروه صنعتی آتروپات می توانید تمامی سفارشات خود را به صورت اینترنتی ثبت نموده و تمامی مراحل انجام فرآیند کشش میلگرد را بررسی نمایید. حتی می توانید با هماهنگی با مدیران این مجموعه محترم، با حضور در کارخانه، نحوه کشش میلگرد ترانس و ارسال سفارشات به مشتریان را مشاهده نمایید. خط مشی این گروه صنعتی، روی آوردن به ایجاد شرایط مطلوب برای صنعتگران محترم است.

در حال حاضر نیز بسیاری از فروشندگان میلگرد ترانس که در بازار شادآباد و سایر بازار های آهن و مقاطع فولادی کشور فعال هستند به صورت غیر مستقیم، میلگردهای ترانس تولید شده این مجموعه را، به مشتریان خود تحویل می دهند.

به استثنای بازار آهن شادآباد، برخی از تولید کنندگان انواع پیچ متری، شفت و مجموعه های مهمات سازی و خودرو سازی کشور، جزو مشتریان ارزنده این مجموعه تولیدی- صنعتی به شمار میروند. این مجموعه با دریافت مبلغ اجرت کشش بسیار پایین و با کم نمودن درصد سود خود، بر این باور است تا بتواند سهم بیشتری از مشتریان خوش نام بازار آهن و میلگرد را جذب نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص چگونگی تهیه انواع میلگرد کششی و اطلاع از آخرین وضعیت قیمت در بازار آهن، می توانید، با همکاران ما در ارتباط بوده و یا به قسمت تماس با ما مراجعه فرمایید. کارشناسان ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و اطلاعات تکمیلی را در اختیار قرار خواهند داد.

  • گروه صنعتی آتروپات
  • تیر 27, 1400
  • 353 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − هشت =

مشاوره رایگان از طریق واتساپ