انواع شفت صنعتی

بدون شک، یکی از پرکاربردترین مواد اولیه را می توان میلگرد های ترانس دانست. با توجه به کاربرد بسیار زیادی این میلگردها، با نامهای متعددی از جمله ترانسمیسیون، میلگرد کششی و روغنی شناخته می شوند. میلگرد ترانس، شافت ترانس، شفت صنعتی، میلگرد کششی، شفت فولادی و …  از نامهایی هستند که برای مفهومی به نام میلگرد ترانس استفاده می‌شود. دلیل این نامگذاری های متنوع، فقط و فقط کاربردهای بسیار زیاد انواع شفت صنعتی است. از این رو بهتر است در مقاله پیش رو در مورد کاربردهای متفاوت انواع شفت صنعتی با یکدیگر گفتگو داشته باشیم. از اینکه در ادامه این مطلب، همراه ما هستید، از شما سپاسگزاریم. این مقاله توسط یکی از با سابقه ترین تولید کننده این میلگردها تهیه و منتشر شده است. در انتهای این مطلب توضیحاتی در مورد این گروه صنعتی و راه های ارتباط با آن ارائه شده است.

آیا انواع شفت صنعتی مناسب، جهت کاربرد ساختمانی وجود دارد؟

برای اهل صنعت، پاسخ دادن به این سوال اصلاً کار سختی نیست. در حقیقت میلگرد های ساختمانی تفاوت بسیار زیادی با میلگرد های صنعتی دارند. از این رو انواع شفت صنعتی هیچ کاربردی در ساختمان سازی ندارند. برای اطلاع بیشتر مخاطب بایستی عنوان کنیم که، متقابلاً میلگردهای ساختمانی نیز در صنعت کاربردی ندارد. از نظر ظاهری این میلگردها تفاوت های ظاهری قابل توجهی با یکدیگر دارند. میلگردهایی که برای ساختمان سازی مورد بهره برداری قرار میگیرند در سطح خود دارای آج هایی هستند به همین دلیل به این میلگردها، میلگردهای آجدار ساختمانی نیز گفته می شود. این در حالی است که میلگردهای صنعتی کاملاً صاف بدون هیچ گونه برجستگی و براق هستند.

انواع شفت صنعتی
انواع شافت

کاربرد انواع شفت صنعتی در ساخت ابزار و یراق آلات

میلگردهای ترانس در ساخت ابزارآلات و یراق آلات کاربردهای بسیار زیادی دارند.  از مغزی  لولای درب گرفته تا اجزای بکار رفته در قفل های آویزی و کتابی، همچنین تا قسمت آهنی پیچ گوشتی! همگی از انواع شفت صنعتی تهیه شده اند. اما ممکن است کیفیت شافت  یا همان میلگرد کششی به کار رفته در یراق آلات و یا ابزارآلات متفاوت باشد. به عنوان مثال: میلگرد شفت به کار رفته در یک پیچ گشتی (یا همان پیچ گوشتی) احتمالاً تفاوت ساختاری بسیار زیادی با مغزی لولای درب دارد. در مورد مغزی لولای درب احتمالاً  آلیاژ میلگرد خیلی برای ما مهم نیست. فقط برای ما مهم است که دو پارت لولای درب به هم متصل باشند. بنابراین با توجه به میزان فشار و یا انتظاری که ممکن است ما از میلگرد مورد نظر در محصول خود داشته باشیم، ممکن است از آلیاژ های متفاوتی از انواع شفت صنعتی استفاده کنیم.

کاربرد میلگرد کششی در ساخت موتور الکتریکی

موتورهای الکتریکی از آن دسته ساختارهای مکانیکی هستند که به صورت گسترده ای از میلگردهای ترانس استفاده می‌کنند.  کی از دلایل نامگذاری میلگرد ترانس با استفاده از عبارت “شافت ترانس”، همین موتورهای الکتریکی باشند.  موتورهای الکتریکی در ساختار خود قطعه ای به نام “شفت” دارند. در واقع موتور الکتریکی یک ابزار مکانیکی است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. این تبدیل انرژی از طریق مدار مغناطیسی ایجاد شده حول یک محور به نام شافت صورت می گیرد.  پس از ایجاد این میدان مغناطیسی شافت یا شفت مورد نظر حول محوری معین دوران میکند.

  گاهی اوقات دور این دوران بسیار بالا بوده و گاهی اوقات نیز دور دوران خیلی بالا نیست. به عنوان مثال ما شاهد دور های بسیار بالایی برای دستگاه های سی ان سی  حکاکی روی ام دی اف هستیم. اما در مقابل پولیش های دستگاه دیاموند برای تراش شیشه با دور نسبتاً پایین کار می کنند.

فارغ از اینکه موتور الکتریکی با دور بالا کار کند یا دور پایین، به احتمال زیاد فشار قابل توجهی روی این شفت اعمال می‌شود. از این جهت بدیهی است که تولید کنندگان موتورهای الکتریکی از بهترین نوع آلیاژ برای ساخت این شفت ها استفاده کنند. به همین جهت میلگرد کششی که برای ساخت موتورهای الکتریکی خریداری می شوند معمولاً از گرانترین آلیاژها و ماده خام میلگردهای فابریک تهیه می شوند.  بدیهی است که اهمیت این موضوع در موتورهای الکتریکی دور بالا دو چندان خواهد شد.

چرا که نه تنها فشار زیادی روی این محور قرار است اعمال شود، بلکه به علت دور بسیار بالا بایستی شافت، شکل خود را حفظ کند. یعنی هرگونه برجستگی و یا فرورفتگی و یا تغییر حالتی روی محور در دور بالا باعث می‌شود که موتور الکتریکی با لرزش زیادی کار کند. نه تنها این لرزش موجب اختلال  در عملکرد موتور الکتریکی می شود، بلکه عمر آن را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد.

کاربرد میلگرد کششی در صنایع جنگی

صنایع جنگی با توجه به حساسیت بسیار زیادی که دارند، معمولاً از آلیاژهای با کیفیت استفاده می‌کنند. در ساخت مهمات به هیچ وجه عمر قطعات برای ما اهمیت ندارد. چرا که اولین استفاده از هر یک از قطعات مهمات، آخرین استفاده از آنها خواهد بود. اما اگر از آلیاژهای بی کیفیتی در ساخت مهمات استفاده شود، دقت عملکرد این مهمات به شکل قابل توجهی کاهش می یابد. نه تنها ممکن است این کاهش دقت باعث بروز خطرات جانی برای افراد شود،  بلکه ممکن است فرصت دفاع را از دارنده مهمات سلب نماید. به همین دلیل صنایع جنگی از بهترین نوع  آلیاژ برای ساخت مهمات بهره می‌برند. بد نیست که در این قسمت اعلام کنیم که این صنایع بخش قابل توجهی از محصولات گروه صنعتی آتروپات را خریداری می‌کنند.

انواع شفت صنعتی
شفت صنعتی

 گروه صنعتی آتروپات

 گروه صنعتی آتروپات  به عنوان یکی از با سابقه ترین فعالین حوزه صنایع فلزی، تولید کننده انواع شفت صنعتی  در کشورمان می باشد. این گروه صنعتی همواره زمان ارائه بالاترین دقت و کیفیت محصولات و خدمات نازلترین قیمت را برای مشتریان خود به ارمغان آورده است. ما به عنوان یک کارخانه تولید میلگرد کششی وظیفه خود می دانیم که سفارشات مشتریان را در کمترین زمان تحویل دهیم. شما نیز در صورت تمایل برای خرید میلگرد کششی و یا دریافت خدمات کشش می توانید با گروه صنعتی آتروپات ارتباط برقرار کنید. راههای ارتباطی با ما در قسمت تماس با ما در همین وب سایت درج شده است. شما نیز میتوانید برای استعلام قیمت انواع میلگرد ترانس و یا اجرت کشش با مشاورین ما ارتباط برقرار کنید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید از اینکه مقاله ما را تا انتها مطالعه نمودید از شما تشکر می نمایم.

  • گروه صنعتی آتروپات
  • اردیبهشت 25, 1400
  • 1284 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + دو =

مشاوره رایگان از طریق واتساپ