شفت فلزی

شفت فلزی (shaft) قطعه ای میله شکل است که در ماشین آلات و ابزار صنعتی مختلف و با هدف گشتاور یا انتقال نیرو از یک وسیله به وسیله دیگر مورد استفاده قرار میگیرد. از نظر ظاهری شبیه میله ای فلزی هستند که با توجه به کاربردهای گوناگونی که دارند؛ در انواع و ابعاد مختلف، ساخته می شوند. شفت در یک دستگاه صنعتی، حرکتی چرخشی داشته و سبب انتقال نیرو از یک وسیله به وسیله دیگر می گردد.

شاید به ندرت صنعتی را پیدا کنید که در آن از فولاد استفاده نشود. زمانی که سختی و مقاومت، در کنار انعطاف پذیری، نقش اساسی در تولید محصولات گوناگون ایفا میکند، اهمیت فولاد در صنایع گوناگون بیشتر می شود. فولاد و میلگرد با توجه به اینکه در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار میگیرند، در شکل ها و مقاطع متنوع، تولید میگردند.

یکی از مقاطع فولادی، میلگرد است. شاید تصور کنید که کاربرد اصلی میلگرد، در صنایع ساختمانی است. درست است که میلگرد در صنایع عمرانی نقش پر رنگی دارد، اما در صنایع دیگری هم کاربردهای فراوانی برای آن دیده می شود. ساخت بدنه محصولات نظامی، صنایع خودرو سازی، ماشین آلات صنعتی و نساجی، تولید قطعات مستحکم، دکوراسیون و تولید قطعات هیدرولیکی ماشین آلات صنعتی یا خودرو، تنها بخشی کاربردهای این محصول است.

در این مقاله که توسط گروه صنعتی آتروپات تهیه گردیده است، به شفت یا شافت یا محور عضو دورانی یا رفت و برگشت، قیمت و انواع آن پرداخته ایم.

انواع شفت

به طور کلی شفت ها به سه دسته تقسیم می شوند که این تقسیم بندی بر اساس جنس شافت ها انجام می شود:

1– شفت هارد

2- شفت هارد کروم

3- شفت فولادی

جنس شافت ها، معمولا از جنس فولاد و آلیاژهای آن بوده و در بسیاری از موارد روی شفت ها را با لایه نازکی از جنس کروم می پوشانند. در بسیار ی از موارد نیز، فلز به کار رفته در ساخت شفت را ” سخت کاری ” می کنند.

شفت فلزی
شافت

استفاده از لایه نازکی کرومی و سخت کاری باعث میشود تا شافت ها، عمر مفید بیشتری داشته باشند و همچنین مقاومت آنها به هنگام تحمل نیروی زیاد، افزایش یابد. یک تقسیم بندی دیگر برای شفت ها وجود دارد و شافت ها را به دو دسته کلی شفت تو پُر و تو خالی طبقه بندی می کند.

* نکته مهم اینکه تولید شافت های تو خالی به مراتب سخت تر از تولید شافت های تو پُر است.

موارد استفاده از شفت فلزی

شافت ها کاربردهای متفاوتی دارند و برای سوار کردن کلاچ، چرخ زنجیر، چرخ دنده و دسته لنگ ها از انواع مختلف شفت استفاده می کنند.

استفاده در موتورها : شفت ها بخش اصلی و مهم از یک موتور الکتریکی به حساب می آیند و هدف استفاده از آن، انتقال پیدا کردن نیروی محرکه ای است که توسط استپرموتور و سرووموتور تولید شده و به سازه متصله است. همچنین امکان تعیین موقعیت نسبی قطعات چرخشی، با استفاده از شافت ها در موتورهای الکتریکی فراهم می آید.

استفاده در گیربکس: همانگونه که می دانید گیربکس وسیله ای است که با استفاده از آن می توان میزان گشتاوری که به سازه متصل به موتور انتقال داده میشود را کنترل نمود. گشتاوری و نیرویی که توسط موتور تولید میگردد به وسیله گشتاور به گیربکس ها انتقال داده میشود. گیربکس ها دارای یک طرف ورودی و یک طرف خروجی هستند.

شافت ورودی به موتور وصل شده و نیرو را به شافت خروجی منتقل می نماید. شافت خروجی نیز متناسب با دنده ها و نسبت دنده، یا سرعت های گوناگون میچرخد.

شفت فلزی
شفت فلزی

فرق شفت و میلگرد چیست؟

با یک گشت و گذار در بازار محصولات فولادی، می توانید مقاطع فولادی گوناگون را مشاهده نمایید. از تسمه و شمش فولادی گرفته تا ورق هایی که از این ماده فلزی ساخته شده است. اما نکته جالب این است که میلگرد فولادی، یکی از پر استفاده ترین مقاطع فولادی است که به شکل میله های نازک و با طول استاندارد،  تولید میگردد.

کارشناسان، در برخی موارد به میلگردهای فولادی، شافت نیز می گویند. در واقع، شافت،همان میلگرد است و کاربردهای آن، هیچ گونه تفاوتی با یکدیگر ندارد.

قیمت شافت و میلگرد ترانس

قیمت شفت نیز به عوامل مختلفی از جمله اندازه و جنس به کار رفته در آن بستگی داد. برای تعیین کردن جنس شفت و میزان سختی و انعطاف پذیری آن، باید از کاربرد آن اطلاع داشته باشیم. به عنوان مثال: شافت هارد کروم معمولا قیمت بالاتری نسبت به شافت ساده دارد، چرا که علاوه بر سخت کاری شدن، یک لایه نازک کرومی نیز روی سطح آن پوشانده شده است.

میلگرد های ترانس نیز یکی از اصلی ترین محصولات تولید شده در گروه صنعتی آتروپات است که طی فرآیند کشش میلگرد، انواع میلگردهای دهم دار و صدم دار برای کاربردهای گوناگون در صنایع فولادی با پایین ترین نرخ اجرت کشش، تولید و روانه بازار می گردند.

گروه صنعتی آتروپات بیش از 15 سال است که در غرب تهران فعالیت خود در زمینه تولید و کشش انواع میلگردهای ترانس را آغاز نموده و در حال حاضر نیز، کاربران گرامی می توانند با مراجعه به این قسمت اطلاعات خود را در سایت درج نموده و سفارشات خود را به صورت آنلاین ثبت و پیگیری نمایند.

  • گروه صنعتی آتروپات
  • مرداد 14, 1400
  • 2494 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − سیزده =

مشاوره رایگان از طریق واتساپ