جدول وزنی میلگرد ترانس

یکی  از آیتم های اساسی در تعیین قیمت میلگرد، وزن آن است. وزن میلگرد های تولید شده در کارخانه ایران بر اساس طول و قطرهای متفاوت، متغیر است. اما تمامی میلگرد های ساخت ایران بر اساس استاندارد DIN  تولید میشوند. می توانید با مراجعه به سایت گروه صنعتی آتروپات، جدول وزنی میلگرد ترانس را مشاهده فرمایید.

میلگردها بر اساس پایین یا بالا بودن مقاومتشان دسته بندی میشوند. میلگردها به دو دسته اصلی میلگردهای ساده و آجدار تقسیم می شوند:

میلگردهای آجدار که عموما در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. اما میلگردهای ساده کاربردهای متنوعی دارند و از آنها برای تهیه انواع میلگردهای کششی استفاده می شود. میلگردهای ترانس نیز کاربردهای فراوانی دارند و از صنعت خودرو گرفته تا تولید پیچ متری و شفت، از انواع مختلف میلگردهای ترانس استفاده می کنند.

میلگردهای ساده نیز سطح صافی دارند و انعطاف پذیری آنها نسبت به میلگرد آجدار بیشتر است. اما میلگردهای آجدار، مقاومت تسلیم و مقاومت کششی بیشتری نسبت به میلگرد ساده دارند.

میلگردهای ساده توسط شرکت های فولادی بزرگ کشور عزیزمان، در سایزهای استاندارد، تولید می شوند. به همین جهت بیشتر صنعتگران برای استفاده مستقیم از میلگردهای ساده با مشکل مواجه هستند. برای رفع این مشکل شرکت های کشش میلگرد، پا به عرصه صنعتی کشور نهادند. این مجموعه های صنعتی، شرایطی را فراهم کردند که می توان انواع میلگردهای ساده را به میلگردهای خوش تراش و در سایزهای دهم دار و صدم دار، تبدیل کرد. بابت این کار تنها مبلغی به عنوان اجرت کشش میلگرد به قیمت اصلی میلگرد اضافه خواهد شد. در گروه صنعتی آتروپات فرآیند کشش انواع میلگرد با قیمت بسیار مناسب برای صنعتگران عزیز امکان پذیر است.

مشخصات میلگرد ساده

میلگردهای ساده با آلیاژهای زیر و در سایزهای استاندارد توسط شرکتهای ذوب آهن اصفهان، شرکت فولاد بافق یزد، کویر کاشان و فولاد کویر قزوین تولید می شوند:

 • آلیاژ st37
 • ck15
 • ck45
 • mo 40
 • مقاومت کششی میلگردهای ساده 360 نیوتن بر میلی متر مربع است.
 • میلگردهای ساده از قطر 6 الی 200 میلیمتر تولید میشوند.
 • مقاومت تسلیم این نوع میلگردها 220 نیوتن بر میلی متر است.
 • از نظر سختی در رده نرم قرار دارند.
 • این نوع میلگرد به صورت شاخه ای و کلافی تولید می گردند.

میلگردهای ساده بعد از آنکه به میلگردهای ترانس تبدیل می شوند خواص جدیدی پیدا می کنند. مثلا سطح آنها صیقلی شده و ظاهر زیباتری پیدا می کنند. جنس آنها فشرده تر شده و سخت تر می شوند.  البته مواد اولیه یا همان میلگرد های ساده نیز در این مورد نقش اساسی دارند. مثلا اگر برای تولید میلگرد ترانس از میلگرد اصفهان استفاده شود، از آنجایی که جنس خود میلگرد اصفهان نرم است، میلگرد تولید شده نیز نرم تر خواهد بود. یکی دیگر از خواص میلگردهای ترانس آن است که شما می توانید سایز های غیر استاندارد دلخواهتان را سفارش دهید. حتی سایزهای دهم دار و صدم دار.

از مزایای دیگر میلگرد ترانس می توان به دقت بالای تولید این محصول اشاره نمود.

جدول وزنی میلگرد ترانس
جدول وزنی میلگرد ترانس

جدول وزنی میلگرد کاربرد های بسیاری دارد و علاوه بر تاثیر آن بر روی قیمت می توانیم با استفاده از این جدول وزن میلگردها را به متر حساب کنیم. پس از آن نیز تعداد شاخه ها را نیز می توان به راحتی حساب کرد. مثلا اگر شما یک میلگرد 25 داشته باشید می توانید به آسانی حساب کنید که هر متر آن 3.853 گرم است و با ضرب این عدد در 6، عدد وزن یک شاخه را می توان محاسبه کرد. از سوی دیگر تعداد شاخه های میلگرد25 رت در این عدد ضرب میکنیم و می توانیم در نهایت نتیجه بگیریم که وزن هر بندیل ما چقدر است.

 • گروه صنعتی آتروپات
 • شهریور 11, 1400
 • 1350 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 13 =

مشاوره رایگان از طریق واتساپ